GÜNEŞ

 

       Güneş sıcak gazlardan oluşmaktadır. Güneş dünyadan çok büyüktür. Bunu şöyle bir örneğe benzetebiliriz; Güneş bir futbol topu ise dünya bir mercimek tanesi kadardır. Güneşin tümü gazlardan oluşmasına karşın, sanki bize bir yüzeyi varmış gibi gelir. Gözümüzle gördüğümüz güneşin en dış katmanı Fotosfer' dir. Güneşin en serin katmanı olan, Fotosfer yaklaşık 6000 k sıcaklıktadır.

       Güneş orta yaşlı bir yıldız olup, ortalama yıldız standartlarından biraz daha küçüktür. Güneş Samanyolu' nun sarmal kollarından birisinin içinde bulunmaktadır.

 

 

      Astrolojide Güneş Aslan burcunun yöneticisidir. Güneş astrolojide erkeği temsil eder.

     Etkisi altında doğanlar gururlu olur. Bunun yanında cömert, fedakar, verici, kendini beğenen, kibirli, sevgi dolu olurlar. İlgi çekmek ve odak noktası olmak isterler ve bunun için çaba harcarlar. Genellikle yöneticilerin   haritalarında Güneşin etkili olduğu görülmüştür.

 

       AY

 

     Ay'la Dünyanın aynı zamanda oluştuğuna inanılmaktadır.

    Ay, güneş sisteminde bulunan bazı gezegenlerden     (Merkür) daha büyüktür.

    Ay'ın atmosferi yoktur. Bu nedenle gece ve gündüz arasında yüksek sıcaklık farkı vardır. Ay'ın Güneş gören noktaları +110 derece, karanlıkta kalan yerlerinde sıcaklık -150 derecedir.

    Ay'ın yer çekimi, dünyadaki yer çekiminin 1/6'sı kadardır. Bu yüzden, Dünya' da 90kg. gelen bir kişinin Ay'daki ağırlı 15kg. dır. Ay'ın kendi ekseni çevresinde dönme süresi 27,322 gündür. Ay, Dünyaya hep aynı yüzünü göstermektedir.

 

 

    Astrolojide Ay;

    Ay Yengeç burcunun yönetici gezegenidir.

    Ay duygularımızın yönünü belirler ve bu yönlerde hayatımızın akışını yönetir. Bazen çok mantıklı ve akılcı bir insan olmamıza rağmen duygularımızın esiri olabiliyoruz. İşte Ay, duygularımızı mantığımızdan ayrı bir biçimde kontrol eder. Bazen nedenini çözemeyeceğimiz davranışlarda bulunmamızı sağlar.

    Ay'ın etkisi altında doğanlar aile sevgisi, derin duygular, hassasiyet, kararsızlık özelliklerini taşırlar.

    Ay Astrolojide dişiyi temsil eder. Kadınsal duyguları, bağlılığı, hassaslığı...

 

    MERKÜR

  

        Güneşe en yakın gezegendir. Güneşin batışından biraz sonra batıda ya da güneşin doğuşundan biraz önce doğuda en fazla 2 saat 15 dakikalık zaman içersinde çıplak gözle ufakta gözlenebilir. 

       Gezegenin kendi ve güneşin etrafında dönüş süresi eşit gibidir. Kütlesi oldukça küçük olduğundan Dünya' da 70 kilo gelen bir insan Merkür'de 17 kilo gelecektir. Hep aynı yüzü güneşe dönüktür. Güneşi gören ve karanlıkta kalan yüzü arasında aşırı sıcaklık farkı vardır. Merkür'ün bir atmosferi bulunmamaktadır. 

       

  

        Astrolojide Merkür İkizler ve Başak burçlarının yöneticisidir. İletişim gezegenidir. Bu yüzden etkisi altında doğanlar zeki, konuşmayı seven, kolay iletişim kuran, sıcak, içten, meraklı, isteklerini dile getiren ve mantıklı düşünen insanlardır. Ruhlarında değişim ve gelişim rüzgarları eser. 

       Merkür'ün etkisinde doğanlar insanlardan, konumlarından, ortamlarından çabuk sıkılabilirler. Bu da onları çocuksu bir havaya sokar. Doymak bilmeyen istekleri vardır. Mantıklı olmalarına karşın çok kararsızlık çekerler. Akılları çok hızlı çalışır ve bu onları yorgun bırakır.

 

     VENÜS
 

       Venüs Güneş'e yakın ikinci gezegendir. Bazen sabaha karşı, güneş doğmadan önce ya da güneş batarken ufukta gözükür. Oldukça parlak olduğu için genelde yıldız zannedilir. Bazıları ufo olduğunu bile iddia eder. 

      Bu güzel gezegen güneşin etrafındaki turunu 225 günde tamamlar. Kendi ekseni çevresinde dönüşünü ise 243 gün kadar süren ters bir hareketle yapar. Bunun anlamı Bir Venüs gününde bir yılbaşı kutlanıyor.

 

Astrolojide ise, Venüs aşkı temsil eder. Boğa ve Terazi burçlarının gezegenidir. Etkisinde doğanlar güzellik tutkusu, sanata hayranlık, aşk, zarafet, denge, barışçı duygular besleme, çekicilik gibi özelliklere sahip olurlar. Uyumlu ve naziktirler. Venüs'ün seksin değil aşkın ve duygusallığın gezegeni olduğu unutulmamalıdır.

Genelde müzisyenlerin, şairlerin, aktörlerin, ressamların haritalarında etkili olduğu fark edilmiştir.

 

 
     JÜPİTER
 

 

 
     MARS
 

 
     SATÜRN
 

 

 
     NEPTÜN
 

 

 

 

 

 

     URANÜS
 

 

     PLÜTON
 

 

     DÜNYA

 

 

 

 

 

     GÜNEŞ SİSTEMİ